a opäť KÁHIRA
Hneď sa na nás vrhne niekoľko taxikárov, majú však smolu, sme dohovorení s našim známym, ktorý by nás tu mal čakať. Avšak nečaká, tých konečných zastávok diaľkových autobusov je v samotnom centre vraj viacej. Využijeme mobilný telefón a upresňujeme našu polohu. Náš popis, že sme na nejakom špinavom a zle osvetlenom priestranstve našťastie miestnemu šoférovi stačí :)
29.11. je náš predposledný deň v Egypte a dopoludnie máme vyhradené pre Egyptské múzeum. Lístky stoja 20 libier, sú tu menšie rady turistov zo všetkých kútov sveta. Vďaka nášmu šoférovi máme opäť vstupné zadarmo, kupujem si len lístok pre foťák za 10 libier, použitie statívu je vraj zakázané (za videokameru chcú opäť stovku !, ešte že žiadnu nevlastníme :) Zakladám do foťáku nový 400-dinový film a ideme dovnútra.
Egyptské múzeum
Budova Egyptského múzea má dve poschodia, najprv pozeráme to spodné. Exponáty na prízemí sú rozdelené tak, že ak sa človek vydá hneď od vchodu smerom vľavo, postupuje od tých najstarších k tým menej starým. Je tu toho strašne veľa čo pozerať, množstvo nádherných a zachovalých sôch kráľov, kráľovien a bohov rôzneho tvaru a z rozličného materiálu, veľký počet kamenných sarkofágov, sfíng a reliéfov z rozličných nálezísk. Pri každom exponáte je jeho popis a miesto, odkiaľ sem bol privezený. Keď si človek predstaví všetky tieto sochy v pôvodných chrámoch (napr. v Luxore alebo v Karnaku), ktoré sú aj bez nich nádherné ... začne si želať, aby sa mohol premiestniť v čase a uvidieť to všetko a pokope v pôvodnej nádhere. A to vraj 90 % exponátov je v depozite, pretože ich nie je kde vystaviť alebo sú roztrúsené po galériach a múzeách po celom svete - najmä v Paríži, Londýne, Berlíne, Turíne a New Yorku. Najviac nás na prízemí zaujala socha nášho obľúbenca faraóna Achnatona, ktorého portrét máme aj na papyruse a socha staviteľa druhej najväčšej pyramídy Chefréna. Ale je to čisto subjektívny názor, tých nádherných sôch tu je spústa. Ale určite tým naj na prízemí je kolosálna socha faraóna Amenhotepa III. a manželky Teje po jeho boku. Má pekných pár metrov a prečnieva až na prvé poschodie.
Na prvom poschodí sú exponáty zoradené tematicky - sú tu miestnosti plné drevených sarkofágov, papyrusov, šperkov, skarabeov rozličných veľkostí a farieb, malých drevených postavičiek alebo múmii opičiek, krokodílov, vtákov a rýb. A okrem toho sú tu ešte dva najväčšie "ťaháky" múzea - miestnosť s múmiami kráľov a kráľovien a zlatý poklad z hrobu Tutanchamóna.
Pred miestnosťou s múmiami je potrebné kúpiť si ďalší lístok, teda ak máte záujem ísť dovnútra. Lístok je pomerne drahý - 40 libier, ale na EURO>26 :) sme ho dostali za 20 libier. Fotiť vo vnútri nie je povolené. Je tam tuším osem múmii, medzi nimi je aj asi najslávnejší egyptský faraón - Ramses II. Pocity je ťažko opísať, treba to asi vidieť, ale rozhodne to stojí za to. Ale je to zvláštne, kedysi najmocnejší panovníci, ktorí si vystavali majestátne hrobky, musia dnes ležať v zasklenej vitríne s rôznymi teplomermi a vlhkomermi a sú atrakciou pre turistov...
Hrob Tutanchamóna objavil v roku 1922 Angličan Howard Carter v Údolí kráľov. Vďaka tomu, že bol bezvýznamným panovníkom, ktorý zomrel mladý vo veku 18 rokov, sa na jeho hrob zasypaný odpadom zo stavby vyššie položenej hrobky úplne zabudlo. A tak si dnes len môžeme predstavovať, čo bolo vo vykradnutých hrobkách iných, ďaleko slávnejších faraónov, keď len v hrobke Tutanchamóna sa našlo také množstvo nádherných zlatých vecí. Všetky predmety z tejto hrobky ostali našťastie v Egypte a sú v tomto múzeu, s výnimkou dreveného sarkofágu s múmiou panovníka, ktorý ostal v Údolí kráľov. Zlatá maska faraóna Tutanchamóna a dve zlaté do seba zapadajúce rakvy sú úžasné. A tých zlatých vecí je tu ďaleko viac.
V múzeu sme strávili asi tri príjemné hodinky a v bagetérii hneď oproti múzeu sme doplnili sily. Ten deň sme už toho viac zaujímavého nestihli, zvyšok času sme venovali kúpe nejakých darčekov domov (hlavne ďatle) alebo sme ho len tak preleňošili. A dohodli sme sa so šoférom, že predtým ako nás odvezie zajtra na letisko, urobíme druhý pokus na pyramídy. A snáď ich už aj uvidíme.
Večer pri platení v Pizza Hut nachádzam v peňaženke jednu zabudnutú dvadsaťlibrovku, ktorá tam nemala byť. Tak teraz už vôbec neviem, akú bankovku som tomu malému taxikárovi v Hurgháde včera dal. Možno sa fakt rozplakal preto, že som mu dal len 50 piastrov. Keď si pomyslím, že by som ich takýmto spôsobom dobehol :)
To už bolo v tento deň všetko ... no a v noci sa mi snívalo o múmiach egyptských faraónov.
30.11. je náš posledný deň v Egypte. Pobalíme sa, nasadneme do auta a ideme po druhý raz smerom na pyramídy. Tentokrát ich vidíme už z diaľky, počasie nám našťastie praje, slnko svieti a viditeľnosť je vynikajúca. Prechádzame cez vchod do areálu a sme tu opäť.
Pyramídy v Gize (druhý pokus)
Zastavujeme na vyhliadke nad pyramídami a kocháme sa pohľadom na pyramídy, sú tu vedľa seba rozostavené v celej svojej kráse - zľava tá najvyššia Cheopsova, vedľa nej len o kúsok menšia Chefrénova a napravo je najmenšia Mykerínova. Presne takto nejako sme si ich predstavovali. Aj keď si človek myslí, že ich už stokrát videl v časopisoch alebo v telke, naživo je to nevšedný zážitok. Nádhera ! Vyťahujem foťák a fotím ... a fotím ... a fotím :) Prichádza ku nám jeden chlapík, čo preváža turistov na ťavách a ponúka sa, že nám urobí spoločnú fotku aj s jeho zamotaným kámošom. Sme za, či skôr nestíhame mu odporovať, ale nechávame tomu voľný priebeh. Ani sa nenazdáme a už máme na hlavách turbany, vraj to tak bude vyzerať "more arabic". Nejaké peniaze nám ešte ostali, tak si môžeme dovoliť pár fotiek.
Počasie je nádherné, v diaľke smerom na východ je veľmi dobre vidieť pyramídové pole pri Sakkáre.
mapka pyramíd a ešte niečo viac o nich
Schádzame z vyhliadky, prechádzame pomedzi dve najväčšie pyramídy a zostupujeme dolu ku sfinge. Tentokrát máme našťastie dosť času, tak tu môžeme pobudnúť dlhšie. A tak môžeme do sýtosti vychutnávať nádhernú scenériu sfingy a za ňou stojacich pyramíd. Je to skutočne zlatá bodka za naším potovaním po Egypte, osud nám nakoniec to najkrajšie doprial až na úplný záver.
Pred sfingou ešte oslovujeme predavača tričiek, pretože nejaké darčeky by sa ešte zišli. Očakávame prehnanú cenu, na naše prekvapenie však kupujeme dve kvalitné tričká len za 25 libier.
Pred nami je už len asi 40 minútová cesta na letisko naprieč celou Káhirou. Chceme prísť na letisko o niečo skôr - odporúča sa prísť aspoň dve hodiny pred odletom, vraj ináč zvyknú robiť problémy. Našu poslednú dvadsaťlibrovku dávame šoférovi Mohammedovi a lúči sa s nami so širokánskym úsmevom. Určite si ju zaslúžil. Ostáva nám už len čakanie. Prvé, kým nám prevezmú dve hodinky pred odletom batožinu a pustia nás do bezcolného pásma. Tých pár obchodov, čo tam majú, pozrieme za päť minút, potom opäť čakáme nekonečné minúty na boarding. Aspoň máme čas zhodnotiť, čo sme stihli a čo nestihli vidieť.
Letíme opäť tým istým Airbusom 321, je obsadené len tak z dvoch tretín a nikoho známeho tu nestretávame. Egypt je o chvíľu celý zahalený v oblakoch a my naberáme smer Viedeň. Podvečer vo výške 9900 metrov, pri vonkajšej teplote -57 C a za rýchlosti 810 km/h pozorujeme fantastický západ slnka nad Stredozemným morom.
Naša nezabudnuteľná cesta končí a je tu bohužial
THE END
Čo sme vidieť nestihli a chceli by sme vidieť:
(ale aspoň máme dôvod sa do Egypta niekedy vrátiť)
- stupňovitú Džóserovu pyramídu v Sakkáre
- Sinaj a chrám Sv. Kataríny
- Abú Simbel
- Červené more pod hladinou
- a púštne oázy
Zuzkiných 5 naj z Egypta:
(ale ťažko sa dá vybrať iba 5 bodov)
1. Asuán (botanická záhrada, piesočné duny, felúky, elefantie skaly, ....)
2. Červené more (rybičky, čistá vodička, koraly, potápači, ....)
3. pyramídy v Gize (pyramídy, ťavičky, Arabi, sfinga, lodička, púšť, hmla,....)
4. Údolie kráľov (Západné Théby - nádherne pomaľované steny v hrobkách, krásne sošky a vázičky,....) + Luxor a Karnak
5. dopravný chaos v Káhire, obchodíky v Chán al-Chalílí, prejazd cez odľahlú časť Káhiry - kopec somárikov, zaturbanovaných mužov, zahalené ženy, pobehujúce deti, kopec zeleniny, špina, prach,....)
Mojich 5 naj:
(v skrátenej podobe)
1. Sfinga a pyramídy v Gize
2. piesočné duny v Asuáne
3. Červené more
4. chrámy v Luxore a Karnaku
5. zlatý poklad Tutanchamóna
A ešte pár poďakovaní na záver:
- všetkým sponzorom :)))
- výrobcovi vodky Finlandia za to, že nás žalúdočné ťažkosti (t.j. faraónova pomsta) obišli
- Pečivárňam Sereď za ich nadčasové produkty Horalky a Tatranky
- nášmu tajomnému známemu v Káhire a šoférovi Mohammedovi
- a predovšetkým mojej priateľke Zuzke :-X
A to je už úplný koniec :(

Endy, január 2001
e-mail: endy76@yahoo.com
Nechajte odkaz v knihe návštev
Egyptské pozadia pre Váš počítač
|